Sügissemestril pärast distantsõpet ja suvevaheaega toetavad eesti keele õppejõud eesti keelt teise keelena õppivaid üliõpilasi psühholoogilise ja keelebarjääri ületamiseks 4-päevaste keeletalgutega nädalalõppudes. Aktiivõppemeetodite kaudu arendatakse nii suulist kui kirjalikku väljendusoskust.
Septembri algul keskendutakse suulisele, oktoobris kirjalikule eneseväljendusoskusele, novembris kinnistatakse õpitut, oodata on ka üllatuskülalisi. Talgute käigus vesteldakse suvepuhkusest ja reisidest, loetakse näitlejate Mart Toome ja Kaido Ranniku juhtimisel ositi A. Kivirähki näidendit „Teatriparadiis“, mis annab hea ülevaate teatriajaloo suurkujudest. Iisaku koduloomuuseumis tutvutakse kooliajaloo, poluvernikute kultuuriga; vaadatakse nuku- ja pruutkleitide näitust jne. Vaatetorni juures ollakse giidi rollis ning seiklusrajal ja töötoas õpitakse praktilise tegevuse käigus argikeelt toitu valmistades, lauda kattes ning ehitusmaterjale tundma õppides. Tagasiteel koju kinnistatakse bussisõidu ajal uusi sõnu ja väljendeid.
Oktoobri kirjutamistalgutel tutvutakse „Kirjutamise ABCga“, koostades eri liiki tekste, alates ilukirjanduslikest, lõpetades teadustekstidega.
Novembris kinnistatakse õpitut nii kuulamises, rääkimises kui kirjutamises, oodata on üllatuskülalisi.
Liikumisminutid, osaline pikniku-vorm annavad üliõpilastele võimaluse fotojahiks ja sõnakorjeks, mille vormistamiseks kasutatakse galeriimeetodit.
Jooksev tagasi- ja edasiside õppejõududelt tasemerühmades annab võimaluse individuaalseks arenguks eesti keele alal. Protsessõppe käigus valmib talgute lõpuks kõigil individuaalne sõnastik.
Eestikeelse keelekeskkonna loomisel üliõpilastele septembrist novembrini annavad oma panuse Maret Annuk, Inguna Joandi, Szilard Toth ja allakirjutanu.
Enda Trubok
Keeletalgute korraldaja
TÜ Narva Kolledži eesti keele lektoraat