Autor:
Tartu Ülikooli Narva kolledž

Kirjandusklubi

Kirjandusklubi mõte on pakkuda eesti keelt teise keelena õppijaile eestikeelset keskkonda, kus saab kuulata eestikeelset vestlust ja selles ise osaleda; täiendada klubiliste eesti keele oskust ja tutvustada õpilastele kolledžit.

Kirjandusklubi kohtumised eesti kirjanike, ajakirjanike, tõlkijate, kirjandusteadlaste ja kultuuri-uurijatega toimuvad keskmiselt üks kord kuus oktoobrist maini. Kohtumised on õpetajatele suurepäraseks võimaluseks rikastada keele- ja kirjandustunde.

Aktiivsemaid osalejaid premeeritakse õppekäiguga Eesti kirjandusloolistesse paikadesse: Tallinnas Rocca al Mare Vabaõhumuuseumi, Tammsaare ja Vilde muuseumi, Rahvusooperisse Estonia ja Noorsooteatrisse; Tammsaare muuseumi Vargamäel, Eesti filmimuuseumi jne.

Kohtumised kevadsemestril

Kava täieneb

21. veebruaril kell 13.30 esineb kirjandusklubis Katri Raik.

Katri Raik räägib kirjandusklubis, miks ja kuidas ta jõudis raamatute kirjutamise ja Narva teema juurde. Samuti tutvustab ta oma järgmisi raamatuid, mis esialgu on veel mustanditena tema arvutis. Ka need raamatud räägivad Narvast, seekord narvalaste mäletsustest ja naistest Narva ajaloos.


9. aprillil kell 13 toimub rahvaloomingu töötuba koos muusikaliste etteastetega.
Tantsulis-muusikalise kava on ette valmistanud Kaja Kraav ja Kersti Liivak Järvamaalt.

Registreeru üritusele


Kirjandusklubi kohtumistel pildistatakse ja filmitakse ning materjali kasutatakse Narva kolledži veebilehel ja sotsiaalmeedias ürituse reklaamimiseks.

Kirjandusklubi kohtumisi rahastatakse projekti „Ida-Virumaa Haridusklastri käivitamise II etapp“ raames.

Image
Pildil on rahandusministeeriumi logo


Viis põhjust, miks lugeda raamatuid

  1. Raamatud laiendavad silmaringi ja annavad uusi teadmisi. Lugemine annab võimaluse tutvuda erinevate kultuuride, ajalooliste perioodide, teadusvaldkondade ja muu maailmaga. See aitab laiendada silmaringi ja mõista maailma paremini.
  2. Raamatud parandavad keeleoskust ja arendavad loomingulisust. Lugemine tutvustab uusi sõnu ja väljendeid ning aitab arendada keeletaju. Samuti aitab lugemine arendada kujutlusvõimet ja loomingulisust.
  3. Raamatud pakuvad meelelahutust ja lõõgastust. Lugemine on suurepärane viis lõõgastumiseks ja stressi maandamiseks. See on ka suurepärane viis aja veetmiseks ja meelelahutuseks.
  4. Raamatud arendavad empaatiavõimet. Lugemine võimaldab sukelduda teiste inimeste maailmadesse ja mõista nende vaatenurki. See aitab arendada empaatiavõimet ja mõistmist.
  5. Raamatud aitavad parandada mälu ja keskendumisvõimet. Lugemine nõuab tähelepanu ja keskendumist, mistõttu aitab see parandada mälu ja keskendumisvõimet.

Toimunud üritused

Image
Andrus Kivirähk
Andrus Kivirähk

Kirjandusklubi selle õppeaasta esimene külaline on kirjanik Andrus Kivirähk.

Kohtumine kirjanikuga toimub 16. novembril kell 13.45. Toimumiskoht on üle viidud kolledži suurde auditooriumisse (200).

Andrus Kivirähk on eesti näitekirjanik, prosaist, lastekirjanik ja följetonist.  Kivirähk on tuntud ennekõike kui groteski- ja huumorisugemeliste proosatekstide autor. Tema tuntumad teosed on „Ivan Orava mälestused”, „Liblikas”, „Rehepapp” „Mees, kes teadis ussisõnu“.

 

Teisipäeval, 6. detsembril kell 13.4516.45 toimub kolledži suures auditooriumis 200 kirjandusklubi seminar "Mõttemustrid".
Külas on pere- ja psühhoterapeut Aet Lass. 

Kuulama on oodatud üldharidus- ja kutsekoolide õpilased, üliõpilased ja täiskasvanud. Vanusepiirangut ei ole, soovituslik alates gümnaasiumiastmest.

Päevakava

13.4515.15
Kuidas ennetada stressi?
Kuidas hoida vaimset tasakaalu?

15.3016.45
Missugust kirjandust lugeda?
Praktiline töötuba

Pärimustantsu töötuba „Eesti pärimuskultuuri ajaloost”
7. veebruar kell 14 kolledži galeriisaalis 005

Esineja koreograaf ja lavastaja Tiina Rootamm, kes
 tutvustab tantsulises vormis eesti pärimuskultuuri.  

Reedel, 14. aprillil esinevad Narva kolledži kirjandusklubis loodusfotograaf Kaido Haagen, Narva linnapea Katri Raik ja kirjanik Mika Keränen. Kirjandusklubi algab kell 11.15 ja kuulajaid oodatakse auditooriumis 200.  

Kell 11.15−12.15 räägib loodusfotograaf, maailmarändur ja reisijuht Kaido Haagen sümbolehitistest fotograafi pilgu läbi. Haagen keskendub kohtumisel Ida-Virumaa ehitistele: tuletornidele, raudteejaamadele ja tuuleveskitele.

Kell 12.15−12.45 toimub vestlusring Narva linnapea Katri Raikiga ja teemaks on eesti keele õpe.

Kell 15.00−16.00 räägib Soome-Eesti kirjanik Mika Keränen oma kogemusest eesti keele õppimisel. Praegu õpetab Keränen kirjanikutöö kõrvalt eesti keelt Tartus Eesti Maaülikoolis.

Kirjandusklubi külalised saavad tutvuda Samuel Golombi filateelianäitusega „Eesti kirjanikud markidel”. Aprilli lõpuni on kolledži auditooriumis 307 avatud ka Karjala kultuuri käsitlev dokumentaalnäitus „Kadumispunkt“.

Liis Sein on lasteraamatuid kirjutanud viis aastat ja avaldanud kokku kümme teost.

Tema käsikiri "Linn" võitis aastal 2019 Põlvepikuraamatu konkursi. Sein annab maailma edasi läbi lapse silmade niimoodi, et isegi täiskasvanud tajuvad seda suurema, helgema ja kirkama paigana.

„Lastele hakkasin kirjutama siis, kui mul endal sündisid lapsed. Esimese raamatu idee tekkis elust enesest, kui vanemal tütrel Saaral oli üks väga suur mure – kuidas kasvada hästi ruttu suureks? Sellest sündiski minu esimene raamat ja nüüdseks on minult peaaegu igal aastal mõni lasteraamat ilmunud. Kirjutamine on minu jaoks midagi väga loomulikku. See on osa minu elust ning ilma selleta ei oska enam olla...“

Kevadel kandideeris ta raamatuga "Mona isepäine isa" kultuurkapitali kirjanduspreemiale

22. november kell 14 (ruum 215)
Maian Kärmas, Raadio Tallinn peatoimetaja ja laulusõnade autor tuleb Narva tutvustama oma debüütromaani. Maian Kärmas viib kirjandusklubis läbi ka loovtöötoa.

Narva Jazz Clubi kontsert

Narva Jazz Club’is esinevad Jaak Sooäär, Raul Vaigla ja Tanel Ruben

Narva Jazz Clubi kontsert

Narva Jazz Club'is esinevad Lembit Saarsalu, Ain Agan ja Andre Maaker

Foto on dekoratiivne

X Tammsaare võistulugemisel osales viimaste aastate suurim arv õpilasi