Autor:
Tartu Ülikool

Koostöö Euroopas Ukraina haridussüsteemi arendamisel jätkub sõjategevust trotsides

Juulis ja augustis osaleb ligi 30 Ukraina ülikoolide ja haridusasutuste spetsialisti Erasmus+ MultiEd projekti raames toimuvatel Tartu Ülikooli täienduskoolituskursustel. Lisaks tutvuvad nad lähemalt kursuste ja õppematerjalide arendamise strateegiate, Eesti kõrgharidussüsteemi ning mitmekeelse hariduse ja digiõppe teemadegaMõned osalejad saabuvad Eestisse otse Ukraina sõjakoldest või selle lähedalt.

MultiEd on Erasmus+ alla kuuluv projekt, mis algas 2019. aastal. Selle eesmärk on aidata projektis osaleval kaheksal Ukraina ülikoolil, inglise keele õpetajate ühingul TESOL ja haridusministeeriumil reformida õpetajahariduse õppekavasid, mitmekesistada keeleõpet uute meetoditega ja töötada Ukraina jaoks välja mitmekeelse hariduse soovitused. Projekti raames on välja töötatud võõrkeeleõpetajatele mõeldud bakalaureuse- ja magistriõppekavad, mille alusel Ukraina partnerülikoolides juba edukalt õpetatakse.

Projekti eesmärkide elluviimist on tugevalt mõjutanud ülemaailme koroonapandeemia, kuid eelkõige käesoleva aasta veebruaris alanud Venemaa sõjaline sissetung Ukrainasse. Kõigi võimalike raskuste kiuste võivad aga isegi kõige keerulisemad projektid edeneda.

„Kui MultiEd polnud juba mitu kuud peaaegu üldse edasi liikunud, otsustasime tuua oma Ukraina partnerid Eestisse õppima, töötama ja projekti väljundeid arendama, võimaldades neil ka sõjkoldest eemal vaimselt lõõgastuda,“ ütles Tartu Ülikooli Narva kolledži projektijuht Oleksandra Golovko. 

Osalejad saabuvad Eestisse Zaporižžjast, Mõkolajivist, Tšerkassõst, Poltavast, Harkivist, Bahmutist, Ternopilist, Ivano-Frankivskist, Krõvõi Rihist ja Kyivist. Mõned osalejad saabuvad otse Lõuna- ja Ida-Ukraina rindealadelt.

„Oma partnerite võõrustamine on vähim, mida Eesti ülikoolina ja projekti juhtpartnerina saame teha selleks, et toetada oma Ukraina kolleege ja kauaaegseid partnereid nende võitluses Euroopa identiteedi, väärtuste ja demokraatia eest. Narva kolledž on valmis jagama oma teadmisi, oskusi ja kogemusi mitmekeelse ja digitaalse hariduse valdkonnas, et aidata oma partnerülikoolidel kiiremini taastuda ja edasi liikuda,“ ütles MultiEdi projekti koordinaator, Tartu Ülikooli Narva kolledži projektijuht Kristjan Klauks. 

Ukraina kolleegid osalevad Tartu Ülikooli pakutavatel täiendusõppekursustel, sh „Semiotics of Culture“ („Kultuurisemiootika“), „Multilingualism and Beyond“ („Mitmekeelsusega seonduv Euroopa kontekstis“) ja „e-Course Development“ („E-kursuse arendamine“). Projekti koordinaator Eestis on Tartu Ülikooli Narva kolledž. 

 Projekti MultiEd elluviimist toetab Euroopa Liidu hariduse, koolituse, noorte ja spordi toetusprogramm Erasmus+. 

Erasmus+ noortevaldkonna akrediteering

​​​​​​​Akrediteeringu eesmärk on laiendada noorsootöö kutseala professionaalsust. See pakub mitte- ja informaalseid õppimisvõimalusi noorsootöö üliõpilastele, õppejõududele ning noorsootöö kutseala kogukonnale. Projekt toetab nende kultuuridevahelist õppimist, pädevuste arengut ning panustab kõrgekvaliteedilisse noorsootöö praktiseerimisse.
Tüdrukud istuvad treppidel

Narva kolledž sai Erasmus+ noortevaldkonna akrediteeringu

Tartu Ülikooli Narva kolledži õppehoone

Kandideeri 30. oktoobriks 2023 “Poliitilise ja strateegilise kommunikatsiooni semiootika” talvekooli