Foto:
Anneli Ivaste

Kolledži kunstigaleriis on avatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori hääleruume tutvustav fotonäitus

1.–30. septembrini on Narva kolledži kunstigaleriis avatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori loomingulisi protsesse kajastavat Anneli Ivaste fotonäitust „Hääleruumid“. 22. septembril annab kammerkoor dirigent Lodewijk van der Ree juhatusel Narva kolledžis ka tasuta kontserdi „Hääleruumid“ eesti heliloojate loomingust. 

Mõte eksponeerida Eesti Filharmoonia Kammerkoori fotonäitust Narvas tuli Narva Issanda Ülestõusmise peakirikult, kus koor esines maikuus Arvo Pärdi loomingu kontserdiga „Anna meile rahu“ festivali Tallinn Music Week raames. Kontserdieelsest peaproovist valmis suvekuudeks galerii Positiiv jaoks näitus, mis nüüd laiendatud kujul jõuab Narva pealkirja all „Hääleruumid“.  

Fotode autor Anneli Ivaste leiab, et kuigi liigume sageli erinevates ruumides, milleks võivad olla kultuuri- keele- või inforuumid, tahab ta näitusel Narva Kolledžis välja tuua just neid ruume, mis inimesi ühendavad. „Loomingulisi protsesse kajastav näitus peegeldab füüsilisi ja vaimseid ruume, milles tegutseb maailmas üks hinnatumaid Eesti muusikakollektiive. Fotoseeriate keskmes on igavikulised teemad, millele Eesti Filharmoonia Kammerkoor läbi muusikalise tegevuse oma hääle annab – kõigeülene vajadus rahu järele, julgus teostada oma unistusi ja tahe teha teisiti, et luua uusi unikaalseid ruume,“ ütleb Ivaste. 

Fotoseeriad on valitud viimasel aastal toimunud Eesti Filharmoonia Kammerkoori tähendusrikastest muusikasündmustest, mis on seotud eesti heliloojate loominguga: kontsert „Anna meile rahu“ Arvo Pärdi muusikaga Tõnu Kaljuste juhatusel Narva õigeusu kirikus, Tõnu Kõrvitsa teose „Tiibade hääl“ esiettekanne koos Tallinna Kammerorkestriga Risto Joosti juhatusel ja Eesti Muusika Päevade raames toimunud kontsert „Teisiti“ Lodewijk van der Ree juhatusel Eesti Arhitektuurimuuseumis.  

Fotonäitus kuulub ka 8.–11. septembrini toimuva festivali Station Narva programmi. Näituse kuraator on Kristel Schwede. 

Eesti Filharmoonia Kammerkoor tutvustab Eesti muusikat ka kontserdil Tartu Ülikooli Narva kolledžis, kus koor esitab kava „Hääleruumid“ 22. septembril. Kavasse on dirigent Lodewijk van der Ree valinud eesti heliloojate kooriteoseid, mis on loodud eesti autorite looduslüürikale. 

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas, kelle salvestised on kahel korral pälvinud Grammy auhinna. 2020. aastal valis BBC muusikaajakiri Classical Music Eesti Filharmoonia Kammerkoori kümne parima koori hulka maailmas. Aastakümneid on koor tegutsenud rahvusvahelises muusikaelus koos mainekate dirigentide ja orkestritega, esinemispaikadeks Viini Kontserdimaja, Sydney Ooperimaja, Londoni Royal Albert Hall, New Yorgi Carnegie Hall, Los Angelese Walt Disney Kontserdimaja, Zürichi Tonhalle jpt. Külalisdirigentidena on koori ees seisnud sellised maailmanimed, nagu Claudio Abbado, Helmuth Rilling, Eric Ericson, Gustavo Dudamel jpt. Stabiilset kõrgtaset näitavad koori ligi 80 salvestist, mis lisaks kahele Grammyle on saanud ka 16 Grammy-nominatsiooni, Gramophone’i auhinna, Diapason d’Or'i ja teisi prestiižikaid auhindu. Koori repertuaar ulatub barokkmuusikast kuni 21. sajandi teosteni, kus eriline koht on Arvo Pärdi, Veljo Tormise ja teiste eesti heliloojate loomingul. 1981. aastal Tõnu Kaljuste loodud koori ees on peadirigentidena seisnud veel Briti dirigent Paul Hillier (2001–2007), hollandlane Daniel Reuss (2008–2013) ning läti dirigent Kaspars Putniņš (2014–2021). Alates 2021. aasta augustist on koori kunstiline juht taas Tõnu Kaljuste.  

Lisateave: Anneli Ivaste, Eesti Filharmoonia Kammerkoori kommunikatsioonijuht-toimetaja, 5622 2155, Anneli.Ivaste@epcc.ee  

#kultuur
Narva Jazz Club

iDeeJazz pakub valitud elamusi Narva džässmuusika gurmaanidele

22.09.2022
#kultuur
Narva Jazz Clubi kontsert

Narva Jazz Club avab kümnenda hooaja Raivo Tafenau trio kontserdiga

22.09.2022
#kultuur #õppimine
anupam-mahapatra-Vz0RbclzG_w-unsplash.jpg

Narva kolledžis tähistatakse Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva

13.09.2022