29. aprillil toimub Narva kolledžis konverents „Mõistmise mustrid: arusaamad, traditsioonid ja identiteet tänapäeva maailmas“, mille keskmes on väärtuste kujunemine ja traditsioonide ning pärimuse roll, aga ka usaldus, sotsiaalsed representatsioonid ja identiteet.
Ettekannetes analüüsitakse noorte väärtuste kujunemist, et edendada teadusharude ja põlvkondade dialoogi, tuues kokku eri vaatenurgad. Väärtuste kui laialtlevinud uskumuste kujunemine on kompleksne protsess, mis on mõjutatud mitmest tegurist, nt kultuuripärandist, isiklikest kogemustest, varasematest teadmisest ja ühiskonnast.
Antud teemad võimaldavad mõtestada laiemalt siin sotsialiseeruvate noorte väärtuste ja identiteedi kujunemist.
Konverentsi töökeel on eesti keel.
10.30-11.00
Registreerumine ja tervituskohv
11.00-11.10
Avasõnad
Indrek Reimand, Tartu Ülikooli Narva kolledži direktor
Margus Mets, Jaan Tõnissoni Postimehe Fondi juhatuse liige
11.10-11.30
Väärtuste ja identiteedi uurimine Ida-Virumaal
Kaasprofessor Andu Rämmer, Tartu Ülikooli Narva kolledž
11.30-12.15
The Formation of Widespread Beliefs in Societies (inglise keeles)
Professor Wolfgang Wagner, Tartu Ülikooli psühholoogia instituut
12.15-13.00
Beliefs and Disbeliefs (inglise keeles)
Kaasprofessor Jonathan Roper, Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituut
13.00-14.00
Lõuna
14.00-14.45
Õppides (mitte)usaldama: üldistatud usalduse trendid Eesti noorte seas
Kaasprofessor Mai Beilmann, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut
14.45-15.30
Võimekusepõhine lähenemine noortevaldkonnas
Anne Kivimäe, Tartu Ülikooli Narva kolledž
15.30-15.45
Sirutuspaus
15.45-16.30
Aruteluring
16.30
Kokkuvõte ja lõppsõnad
Kaasprofessor Andu Rämmer, Tartu Ülikooli Narva kolledž
Konverents on mõeldud noorte- ja haridusvaldkonna esindajatele, üliõpilastele ja teistele noorte väärtuste ja identiteedi kujunemisest huvitatutele.
Palume registreeruda hiljemalt 22. aprillil.
Wolfgang Wagner on Tartu Ülikooli sotsiaalpsühholoogia professor, kes on kogunud laialdast tuntust sotsiaalsete representatsioonide teooria arendajana. Ta on uurinud laialtlevinud uskumusi, sotsiaalsete ja kultuuriliste teadmiste kujunemist, gruppide vahelisi suhteid ja uute tehnoloogiate levikut ühiskonnas. Ta on avaldanud neil teemadel mitmeid raamatuid, millest olulisem on koos Nicky Hayesiga kirjutatud uskumuste levikut ühiskonnas teoretiseeriv "Everyday Discourse and Common Sense: The Theory of Social Representations". Ta on mitmete teadusajakirjade toimetuskolleegiumi liige ning olnud külalisprofessor erinevates ülikoolides – Cambridge ja LSE (Suurbitannia), San Sebastián (Hispaania), Kyoto (Jaapan) ja mujal. Wagner on tutvustanud oma teadustööd intervjuudes teadusportaalis Novaator ja kultuurilehes Sirp.
Jonathan Roper töötab Tartu Ülikooli folkloristi ja kultuuriuurijana. Ta on uurinud folkloori ja uskumuste kujunemist erinevates maades ning on mitmete raamatute, sealhulgas "Dictionaries as Sources of Folklore Data" (2020) toimetaja.
Mai Beilmann on empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis ja endine noorsootöötaja. Tema uurimistöö keskmes on lapsed ja noored, eelkõige laste ja noorte haavatavus haridussüsteemis, NEET-staatuses noored ja noorsootöö, noorte osalus, väärtused ja sotsiaalne kapital. Pärast seitset aastat Euroopa Sotsiaaluuringu heaks töötamist liitus Mai 2019. aastal Rahvusvahelise Laste Subjektiivse Heaolu Uuringu (ISCWeB) töörühmaga. Mai on Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige ja Eesti Sotsioloogide Liidu president.
Anne Kivimäe on Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö õpetaja ja Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse koordinaator. Ta oli Eesti esimese, Narva Noortekeskuse rajaja ja juht ning on töötanud Haridus- ja Teadusministeeriumis noorteosakonna juhatajana ja kõrgharidusosakonna juhatajana. Oma teadustöös on ta uurinud lähemalt võimekusepõhise lähenemise rakendamise võimalusi erinevates valdkondades.
Andu Rämmer on Tartu Ülikooli Narva kolledži noorteuuringute kaasprofessor. Ta on sotsiaalpsühholoog, keda huvitab väärtuste ja teiste ühiskonnas laialt levinud uskumuste ning identiteedi kujunemine noortel. Viimasel kahel aastal on ta uurinud neid teemasid põhjalikumalt Ida-Virumaa noorte seas. Varasemalt on ta töötanud nii Tartu Ülikooli Psühholoogia ja Sotsioloogia osakondades kui ka Ühiskonnateaduste Instituudis teaduri ja lektorina ning Eesti Noorsoo Instituudis projektijuhina.
2024. aastal täitub 20 aastat noorsootöötajatele kõrghariduse andmise algusest Ida-Virumaal.
Konverentsi rahastatakse Postimehe Fondi Noor-Eesti teadusgrandist „Noorte eestivenelaste väärtused ja identiteet“.