Tartu Ülikooli Narva kolledž

Narva kolledži arendusprojekt võitis Kuldõuna auhinna

Möödunud nädalal toimus Eesti Teaduste Akadeemias Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri tunnustusüritus. Tartu Ülikooli Narva kolledž pälvis projekti „Developing Teachers’ Skills to Educate Pre-School Children with and Through Digital Technologies“ („Õpetajate oskuste arendamine eelkooliealiste laste koolitamiseks digitehnoloogiate abil ja nende kaudu“, DigiChild) eest kõrgharidusvaldkonna Kuldõuna.

Koroonapandeemia tõi esile puudused koolieelses digihariduses ning näitas, et eel- ja algkooli õpilased ei suuda iseseisvalt digikeskkonnas õppida. Tehnoloogialahendustele ei pöörata koolieelsetes lasteasutustes piisavat tähelepanu või nähakse neid vaid meelelahutusvahenditena.

Projekti DigiChild eesmärk oli parandada koolieelse lasteasutuse õpetajate ettevalmistust digitehnoloogiate kasutamisel, et muuta ka kõige väiksematest õppijatest teadlikud tarbijad ja nüüdisaegsete hariduslike digilahenduste kasutajad. Projektipartnerid olid neli ülikooli ja kolm lasteaeda Eestist, Saksamaalt, Sloveeniast ja Lätist.

Projektijuht Oleksandra Golovko sõnul on DigiChildi projektil haridusele väga suur mõju. „Kunagi varem ei ole nii põhjalikult tegeldud sellega, et uurida, kuidas tutvustada digitehnoloogiaga töötamist kõige noorematele õppijatele ja kuidas valmistada ette koolieelse lasteasutuse õpetajaid, et nad tulevikus keerukate olukordadega paremini toime tuleksid,“ selgitas Golovko.

Projekti käigus vahetati kahe aasta jooksul kogemusi, valmistati ette õppematerjale, korraldati koolitusi ja teavitusüritusi. Parimate tavade tutvustamiseks peeti kaks konverentsi ja rahvusvaheline lasteaiaõpetajate seminar.

Projekti tulemusena loodi ja rakendati kõikides partnerriikides

• koolieelse lasteasutuse õpetajaid ettevalmistavas õppekavas aine „Digipädevused alushariduses“; (3 EAP)
  • koolieelse lasteasutuse õpetajatele mõeldud täiendusõppeprogramm „Digipedagoogika koolieelses lasteasutuses“;
  • vaba juurdepääsuga e-kursus (MOOC) „Digitaalsete pädevuste arendamine alushariduses“, mida saavad kasutada kõik huvilised kogu maailmas.

Loe lähemalt projekti veebilehelt.

Kuldõuna auhinnale kandideerivad programmi „Erasmus+“ strateegilise koostöö projektid, mida koordineerivad Eesti asutused ja mis on juba lõppenud.

2020. aastal tunnustati Tartu Ülikooli Narva kolledžit projekti „Multilingual Higher Education: Cooperation for Innovation and Exchange of Good Practices“ („Mitmekeelne kõrgharidus: innovatsioonile suunatud koostöö ja heade tavade vahetamine“) eest Kuldõuna auhinnaga koostöö kategoorias.

​Aasta teo tiitli võtsid vastu haridusteaduste instituudi juhataja Margus Pedaste ja Narva kolledži direktor Indrek Reimand.

Õpetajakoolituse erakordselt suur ja õnnestunud vastuvõtt pälvis aasta teo tiitli

Narva kolledži lõputöö võitis preemia reaalajamajanduse teaduspreemia konkursil

Narva kolledži kuldmärgi pälvis Heli Aru-Chabilan