Tartu Ülikooli Narva kolledž

Kuku raadio saates „Kuue samba taga“ räägiti eesti keele kui teise keele õpetajate koolitamisest

Narva kolledži eesti keele võõrkeelena kaasprofessor Mare Kitsnik käis külas Kuku raadio saates „Kuue samba taga“. Juttu tuli nii Narva kolledži õpetajakoolituse õppekavade populaarsusest ja suurenenud õppekohade arvust kui ka õppekavade pidevast uuendamise vajadusest ning väljakutsest leida kolledžisse häid õppejõude tulevaste heade õpetajate koolitamiseks.

Mare Kitsnik on keeleõppe valdkonnas tegutsenud aastakümneid ja leiab, et eesti keel teise keelena on olnud kogu aeg populaarne. „Praegu on valdkond jõudnud paljude teadvusse seoses üleminekuga eestikeelsele õppele. Ma tunnen, et meid ülikoolis tööpuudus ei ähvarda, pigem vastupidi, keskenduda on vaja sellele, kuidas suuta nii kiiresti etta valmistada õpetajad, kes suudaksid ka selle ülemineku väga hästi läbi viia,“ selgitas Mare Kitsnik saates.

Mare toonitas, et õpetamise suund koolis ja eriti põhikoolis peaks olema rohkem noori paeluv ja sellega saaks suurendada ka õpimotivatsiooni. „Keeleõppes on motivatsioon oluline ja see tuleb ennekõike ühiskonnast ja kodust. Kuid ka koolil on oma roll ja me saame seda mõjutada huvitava õppetegevuse ja põneva sisuga.“

Õppejõud peavad loomulikult ka olema ise head ja tegema oma tööd hingega. Ootame neid väga Narva.

Mare Kitsnik

Õpetajate väljaõppest tõi Mare esile just metoodiliste oskuste arendamise vajaduse. „Oluline on, et noor õpetaja oskaks teha häid ja turvalisi ja toredaid tunde, et õpetajal oleks oma nn tööriistakast, mis teda aitab, mitte, et ta peab kõike hakkame ise leiutama.“

Õpetajate õpetamiseks on aga vaja õpetajaid. „Õppejõud peavad loomulikult ka olema ise head ja tegema hingega oma tööd ja me ootame neid väga Narva,“ rõhutas Mare. „Samamoodi nagu Narva uutes riigigümnaasiumides on õpetajad praegu väga rahul, nii on ka Narva kolledžis. Meil on väga palju võimalusi ja kui inimene tahab oma eluga midagi midagi head ja suurt teha, siis on Narva selleks suurepärane koht.“

Mare Kitsnik on eesti keele kui teise keele tunnustatud ekspert, kelle valdkond on keeleomandamise uurimine, metoodikaarendus ja mängustatud keeleõpe. Lisaks on ta hinnatud õppejõud, juhendaja ja koolitaja ning paljude eesti keele kui teise keele õppematerjalide autor või kaasautor.

Saatesari „Kuue samba taga“ räägib Tartu Ülikooli osast Eesti ja maailma ees seisvate probleemide lahendamisel. Saatejuht on Madis Ligi.

Kuula saadet

Tartu Ülikooli Narva kolledži konverents

Õuesõppe konverents

Piret Kärtner: missuguseid õpetajaid me vajame?

Mare Kitsnik: eestikeelsele õppele üleminekut toetav õppevara – kuidas tagada kvaliteet?