Kodanikunädala üritused Narva kolledžis

26. novembril tähistatakse Eesti Vabariigis kodanikupäeva, selleaastase kodanikupäeva moto on "Eesti Vabariik läbi üheksakümne aasta". Kogu nädala vältel korraldatakse kolledžis erinevaid kodanikuks olemise ja riigiga seotud üritusi. Üritused on tasuta ning kõik on oodatud.

Kodanikunädal algab esmaspäeval, 24. novembril, mil avatakse Narva kolledži fuajees eesti kodanikule, tema õigustele ja kohustustele pühendatud fotonäitus. Pärastlõunal külastavad kolledži üliõpilased koos Narva lastekodulastega Narva kunstigaleriid ning kogutud annetuste eest saavad lapsekodulapsed külastada kunstigalerii näitusesaale ning töötubasid.

Teisipäeval, 25. novembril, kell 13.00 algab Indrek Tarandi avalik loeng (ruum 213) "Impeeriumite lagunemise traumad ja traagikad". Esineja peatub separatismil ja irredenta`l ning keskendub päevakajalisele Notshnoi Dozori mõttele luua Põhja- ja Kirde-Eestisse autonoomne venekeelne piirkond ja seob selle 1993 aastal esile kerkinud autonoomia ideega.

Kolmapäeval, 26. novembril, algusega 14.00 toimub kodanikupäeva viktoriin (ruum 202), millest võtavad osa 5-liikmelised võistkonnad kõigist Narva koolidest. Õhtul kell 17.00 algab ühine Helle Karise muinasjutulise filmi "Karoliine Hõbelõng" (Tallinnfilm 1984) vaatamine (ruum 213).

Neljapäeval, 27. novembril, toimub eestikeelse (Tartu) ülikooli 89.aastapäevale pühendatud kontsert Narva linnuse Rüütli saalis, esineb t¨ellokvartett C-Jam.

Reedel, 28. novembril, toimub kolledži fuajees eestikeelsete raamatute müük (10.00-16.00).

Kodanikupäeva tähistamise traditsioon sai Tartu Ülikooli Narva Kolledžis alguse 2000. aastal ning sellest on Narva kolledži mitmekultuurilise hariduse keskuse Eesti Kodu Narvas eestvedamisel kasvanud välja kodanikunädal. Narva on endiselt üks venekeelseim linn Eestis - eestlasi elab siin ligikaudu 4% ning Eesti Vabariigi kodanikke 42%. Kolmandik linnaelanikest on Vene või mõne muu riigi kodanikud ning ülejäänud on üldse ilma kodakondsuseta.

Märkimisväärse osa kodanikunädala üritustest on korraldanud Tartu Ülikooli Narva Kolledži üliõpilasnõukogu.

Narva kolledž on ülikooli üks suuremaid regionaalseid kolledžeid, kus õpib ligi 700 üliõpilast ning 1200 täiendkoolitusel osalejat aastas. Valdav enamus kolledži üliõpilasi on pärit Ida-Virumaalt ja räägivad emakeelena vene keelt. Tartu Ülikooli Narva kolledžis õpib ligi neljandik Tartu Ülikooli mitte-eestlastest üliõpilastest.

Lisainfo:
Maritsa Ort
Tartu Ülikooli Narva Kolledž
Eesti Kodu Narvas juhataja
Tel. 3561985; Maritsa.Ort@ut.ee
Kerese tn. 14, 20304 Narva